Ratownicy TOPR, GOPR aby wyruszyć z pomocą w góry do osób jej potrzebujących muszą otrzymać zawiadomienie o zaistniałym wypadku czy też zaginięciu kogoś.

Ratownicy przyjmujący zgłoszenie na pewno będą wypytywać o szczegóły dotyczące lokalizacji miejsca wypadku. Nie jest to przejaw 'biurokracji' lecz czynność niezbędna dla sprawnego i dokładnego dotarcia na miejsce wypadku. 

NIGDY NIE POZOSTAWIAMY POSZKODOWANEGO SAMEGO BEZ OPIEKI, NAWET JEŻELI MUSIELIBYŚMY UTRZYMAĆ Z NIM JEDYNIE KONTAKT GŁOSOWY ZE WZGLĘDU NA TRUDNOŚCI TERENOWE.

Jeżeli warunki terenowe uniemożliwiają udanie się po pomoc to wzywamy pomocy międzynarodowym sygnałem:

JAKIKOLWIEK SYGNAŁ OPTYCZNY LUB AKUSTYCZNY POWTARZANY 6 RAZY NA MINUTĘ (CO 10 SEKUND), PO CZYM NASTĘPUJE JEDNA MINUTA PRZERWY.ODPOWIEDŹ O ZROZUMIENIU SYGNAŁU TO TAKI SAM SYGNAŁ LECZ 3 RAZY NA MINUTĘ, PO CZYM 1 MINUTA PRZERWY.

Ten sposób wzywania pomocy należy stosować w tych partiach górskich, z których będzie widoczny i słyszalny: Tatry, Babia Góra, Bieszczady, Karkonosze.

W partiach zalesionych sygnały optyczne nie będą widoczne, a sygnały akustyczne mogą być tłumione przez drzewa.

Źródło: http://www.gopr.pl/poradnik/jak-wezwac-pomoc
2016-02-01 18:25 1166 Pomoc, TOPR, GOPR

Inne artykuły

Schronisko Nad Łomniczką
Schroniska Górskie

Schronisko Nad Łomniczką

2016-02-01 18:09:18

Schronisko Nad Łomniczką na szlaku czerwonym im. M. Orłowicza

Dom Śląski - Karpacz
Schroniska Górskie

Dom Śląski - Karpacz

2016-02-01 17:54:34

Dom Śląski ul. Na Śnieżkę 20, Karpacz tel. 75 75 35 290 www.domslaski.pl

Mapa turystyczna - aplikacja mobilna
Warto zobaczyć

Mapa turystyczna - aplikacja mobilna

2016-02-01 18:59:51

Niedawno ukazała się wersja mobilna na system android aplikacji serwisu mapa-turystyczna.pl, producenci zapowiadają mocniejsze zafiksowanie się na pracy offline. Obecnie aplikacja trzyma jedynie czasowo w pamięci mapy, a tylko znikoma część z nich jest dostępna w trybie offline.